Διαδικτυακό Μετα-Aποθετήριο ΑΕΠ Πληροφορικής

Σύνδεση/ εγγραφή χρήστη

Αρχική Αναζήτηση ΑΕΠ Εισαγωγή ΑΕΠ Οδηγός Χρήσης Στατιστικά Αξιολόγηση Επικοινωνία

Στοιχεία ΑΕΠ

Κωδικός ΑΕΠ:  437
Τίτλος:   Pencil Code Προγραμματιστικό Περιβάλλον για το Γυμνασίο
Περιγραφή:  Τo Pencil Code (Pencilcode.net) είναι ένα περιβάλλον προγραμματισμού που επιτρέπει στο μαθητή να χρησιμοποιεί παράλληλα ένα περιβάλλον πλακιδίων και ένα περιβάλλον συγγραφής γραμμών κώδικα. Ο μαθητής μπορεί να εργάζεται σε όποιο περιβάλλον επιθυμεί και να μεταπηδά από το ένα περιβάλλον στο άλλο. Το περιβάλλον πλακιδίων είναι παρόμοιο με όλα τα γνωστά περιβάλλοντα πλακιδίων π.χ το Scratch (άλλα όχι τόσο πολύπλοκο). Η γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιεί είναι η Coffeescript η οποία είναι μια μικρογλώσσα της Javascript με χαρακτηριστικά python (π.χ εσοχές για τις εντολές που είναι σε μια δομή, λίστες κ.λπ). Το περιβάλλον είναι τύπου logo like (περιέχει τη βιβλιοθήκη logo της Pyhton!) και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με το υπάρχον βιβλίο Πληροφορικής. Το μεγάλο πλεονέκτημά του είναι η δυνατότητα εργασίας των μαθητών με κώδικα ο οποίος παρέχει σημαντικές επεκτάσεις και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για τις πρώτες τάξεις του Γενικού Λυκείου (με κατάλληλες δραστηριότητες)
Κατηγορία ΑΕΠ:  Ιστότοπος
Είδος ΑΕΠ:  Εφαρμογή
Λέξεις κλειδιά:  Προγραμματισμός, Pencil Code, Αλγόριθμος
Δημοσιεύθηκε από:  Σπύρος Παπαδάκης
Τάξη-Μάθημα-Ενότητα-Υποενότητα:
  1. Γ' Γυμνασίου -> Πληροφορική Γ' Γυμνασίου -> Προγραμματίζω υπολογιστικές συσκευές και ρομποτικά συστήματα-Η έννοια της μεταβλητής ως παραμέτρου σε διαδικασία
Εμφανίσεις:  24
Ημερομ. Δημοσίευσης-Τροποποιήσης:  2017-10-21
Μέση βαθμολογία:  Δεν έχουν γίνει ακόμα αξιολογήσεις
Διεύθυνση (URL) ΑΕΠ:  http://portal.opendiscoveryspace.eu/el/edu-object/programmatismos-me-ti-hrisi-pencil-code-oles-oi-enotites-848438

Αξιολογήσεις και σχόλια

AAΚωδικόςΗμερομηνίαΒαθμόςΣχόλιο

© Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου 2017.

Design by Sam Dragos samdragos1984@yahoo.gr

Supervised by Dr. Spyridon Papadakis papspyr@gmail.com