Οργάνωση Αιμοδοσίας – Μήνυμα του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας

Καλημέρα σας.
Αγαπητοί, Αγαπητές,
Σας ενημερώνω, ότι σε συνεργασία με την 6η ΥΠΕ θα γίνει μια σημαντική προσπάθεια, την Πέμπτη 1η Σεπτεμβρίου, με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, για τους εκπαιδευτικούς και των δύο βαθμίδων (Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας) δωρεάν έλεγχος νόσησης covid (rapid test) και ταυτόχρονα  εθελοντική αιμοδοσία από κλιμάκια του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου ΠΑΝΑΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. Ο χώρος που επιλέχθηκε είναι το σχολικό συγκρότημα 6ου και 11ου ΓΕΛ Πατρών, επί της οδού Φαβιέρου, στην Πάτρα, κατά το χρονικό διάστημα 09.00-13.30.
Η πράξη είναι αναγκαία, διότι αφενός θα γνωρίζουμε το επίπεδο υγείας των εκπαιδευτικών μας αφετέρου, επειδή οι ανάγκες σε αίμα είναι τεράστιες, όσοι επιθυμούν, να συνεισφέρουν σε μία σημαντική πράξη αλληλεγγύης.
Παρακαλώ να ενημερωθούν άμεσα όλες οι σχολικές μονάδες της ΑΧΑΪΑΣ, με την παράκληση να ανταποκριθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι.

ΥΓ Καλώ όλους να αγκαλιάσουν το αίτημα και να το διαδώσουν με όποιο μέσο διαθέτουν (πχ ανάρτηση στις ιστοσελίδες) .
Παρακαλώ οι Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων να διευκολύνουν την μετάβαση των εκπαιδευτικών.

Ο ΠΔΕ Δυτ. Ελλάδας
Κωνσταντίνος Γιαννόπουλος