Καταλόγος Θεμάτων Θεωρητικού και Πρακτικού Μέρους

Ο Εθνικός Οργανισμός Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.) ανακοινώνει την ανάρτηση των Καταλόγων Θεμάτων Θεωρητικού και Πρακτικού Μέρους των 7 ειδικοτήτων της Α’ Φάσης υλοποίησης του Μεταλυκειακού Έτους- Τάξης Μαθητείας των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.), καθώς και των 3 πιλοτικών προγραμμάτων.

Οι Κατάλογοι  Θεμάτων είναι διαθέσιμοι εδώ.

Συνεδρίασε για πρώτη φορά το Εθνικό Συντονιστικό Όργανο Μαθητείας (Ε.Σ.Ο.Μ.)

Συνεδρίασε για πρώτη φορά το  Εθνικό Συντονιστικό Όργανο  Μαθητείας (Ε.Σ.Ο.Μ.), σκοπός του οποίου είναι η βελτίωση του θεσμικού πλαισίου για τη μαθητεία και ο σχεδιασμός, η εφαρμογή και ο τρόπος αξιολόγησης των προγραμμάτων μαθητείας.

Υποβολή αιτήσεων για συμμετοχή στις Εξετάσεις

Ο Εθνικός Οργανισμός Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.), ανακοινωνεί την έναρξη της διαδικασίας υποβολής αιτήσεων για τις Εξετάσεις Πιστοποίησης Μεταλυκειακού Έτους- Τάξης Μαθητείας των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.), η οποία θα ολοκληρωθεί στις 28 Ιουνίου, ημέρα Πέμπτη.

Οι εξετάσεις Πιστοποίησης του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. θα διεξαχθούν στις 7 Ιουλίου, ήμερα Σάββατο.

Πατήστε εδώ για την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησής σας.

Τηλεφωνα για πληροφορίες: 2102709197, 2102709189, 2102709005.

Οι εξετάσεις πιστοποίησης

Οι  Εξετάσεις  Πιστοποίησης για τους Αποφοίτους του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας της Α Φάσης και της Πιλοτικής Εφαρμογής  θα  διεξαχθούν  στις  7  Ιουλίου  2018. Λεπτομέρειες  για  τη  διεξαγωγή  των εξετάσεων πιστοποίησης θα ανακοινωθούν στην  ιστοσελίδα του ΕΟΠΠΕΠ  (http://www.eoppep.gr/index.php/el/).

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων