Μήνυμα του Διευθυντή ΔΔΕ ΑΧΑΪΑΣ για την έναρξη της Σχολικής Χρονιάς

Αγαπητοί/ές μαθητές/τριες, αγαπητοί συνάδελφοι, αγαπητοί γονείς,

Με αφορμή το άνοιγμα των σχολείων στις 13-9-2021, εύχομαι στους μαθητές μία εποικοδομητική και δημιουργική σχολική χρονιά, στο όμορφο ταξίδι της γνώσης, των ονείρων αλλά και των ελπίδων  και σε κάθε εκπαιδευτικό, γονέα και κηδεμόνα, καλή δύναμη και υπομονή, ώστε να ανταπεξέλθετε στο δύσκολο, αλλά πολύ σημαντικό έργο σας.

Όλοι γνωρίζουμε τις ιδιαίτερες συνθήκες κάτω από τις οποίες ξεκινά το νέο σχολικό έτος. Οι κάθε είδους εύλογες ανησυχίες και φόβοι σας, λόγω της πανδημίας του covid-19, δε πρέπει να αποτελέσουν τροχοπέδη, ως προς την εκπλήρωση των στόχων σας, αλλά αντίθετα, πρέπει να σας οπλίσουν με περισσότερη δύναμη για την επίτευξη αυτών.

Είμαι βέβαιος ότι κάθε δυσκολία θα ξεπεραστεί με επιτυχία. Η ύψιστη προτεραιότητα όλων μας είναι και παραμένει η νεολαία μας, το μέλλον της πατρίδας μας, ώστε με τη δημιουργία ευνοϊκού κλίματος , μέσω του εκπαιδευτικού μας συστήματος, να αποκτήσει τις γνώσεις και τα εφόδια που απαιτεί η σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα.

Θέλω να γνωρίζετε ότι θα είμαι δίπλα σας, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων μου, να σας στηρίζω στο δύσκολο έργο σας και να θυμόμαστε όλοι το γνωμικό του Σωκράτη:
« Ἡ παιδεία, καθάπερ εὐδαίμων χώρα, πάντα τ’ ἀγαθά φέρει», Δηλαδή: «Η μόρφωση, όπως ακριβώς μια εύφορη γη, φέρνει όλα τα καλά».

Καλή σχολική χρονιά και πάλι σε όλους, με υγεία, δύναμη και δημιουργικότητα, τηρώντας τα απαραίτητα μέτρα προστασίας!

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ Δ.Ε.  ΑΧΑΪΑΣ

ΑΝΔΡΕΑΣ ΖΕΡΒΑΣ