Βράβευση Μαθητών – Δελτίο Τύπου

Τη Δευτέρα 8/5/2023 και ώρα 8.15 π.μ, στα γραφεία της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, η Διευθύντρια κ. Πιερρή Ευγενία, σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε, βράβευσε με ειδικό έπαινο: «για ιδιαίτερες πράξεις αλληλεγγύης και κοινωνικής προσφοράς και για πράξεις που εκφράζουν πνεύμα ανιδιοτελούς φιλαλληλίας» τέσσερις μαθητές του 7ου Γυμνασίου Πάτρας, που βρήκαν και παρέδωσαν στην Ασφάλεια Πατρών, ένα πορτοφόλι που περιείχε το ποσό των 720 ευρώ, 10 πιστωτικές κάρτες και προσωπικά έγγραφα, που ανήκαν σε κάποιο συμπολίτη μας.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν γονείς των μαθητών και η διευθύντρια του σχολείου τους.
Μεταξύ άλλων, η κ. Πιερρή Ευγενία δήλωσε πως : «Οι μαθητές μας, με την πράξη τους αυτή, αναμφίβολα αποτέλεσαν παράδειγμα εντιμότητας και ήθους για τους συμμαθητές τους, αλλά και για όλους μας. Συγχαρητήρια ανήκουν στους γονείς τους αλλά και στους εκπαιδευτικούς για τις αρχές που τους εμφύσησαν. Είμαστε υπερήφανοι για αυτούς, γιατί η συγκεκριμένη πράξη τους σπανίζει στις μέρες μας. Τους ευχόμαστε καλή πρόοδο στην ζωή τους και κάθε επιτυχία, με την ίδια πάντα τιμιότητα και ευσυνειδησία που επέδειξαν.»

Προσωρινή Αναστολή Διαδικασίας Ρύθμισης Υπεραριθμιών και Τοποθέτησης σε Οργανικά Κενά

Σας ενημερώνουμε ότι, λόγω της προκήρυξης των εθνικών εκλογών, η Διαδικασία Ρύθμισης Υπεραριθμιών και Τοποθέτησης σε Οργανικά Κενά έχει ανασταλεί προσωρινά σύμφωνα με την με αριθ.πρωτ. Φ.18.33/2632/οικ.7623/28-4-2023 εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών.

Παρακαλούμε να επισκέπτεστε τακτικά την ιστοσελίδα της Διεύθυνσης για σχετικές ανακοινώσεις.

Από τη Γραμματεία ΠΥΣΔΕ Αχαΐας.